Radość, wspólna zabawa i niezapomniane chwile – Zielone Świątki 2026 w Kočovcach

Śmiech dzieci, rozmowy do późnych godzin wieczornych, wspólne śpiewanie, twórcze warsztaty i mnóstwo atrakcji dla całych rodzin – tak w skrócie można opisać tegoroczne spotkanie Klubu Polskiego podczas Zielonych Świątek w Kočovcach. Dla społeczności Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie był to wyjątkowy czas integracji, nauki i zabawy, a zarazem swoista „zielona szkoła”, podczas której uczniowie rozwijali swoje zainteresowania, zdobywali nowe umiejętności i spędzali czas w gronie rówieśników, rodziców oraz nauczycieli.

Przez cały weekend uczestnikom towarzyszyła serdeczna, rodzinna atmosfera. Program wydarzenia obfitował w liczne atrakcje przygotowane przez Klub Polski oraz osoby zaangażowane w organizację spotkania.

Ważnym punktem tegorocznych Zielonych Świątek była obecność wyjątkowych gości. Na zaproszenie Klubu Polskiego do Kočoviec przybyli chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Bratysławie Piotr Samerek oraz Konsul RP Artur Łukiańczuk. Wzięli oni udział w Kongresie Klubu Polskiego wraz z przedstawicielami organizacji oraz zaproszonymi gośćmi. Ponieważ podczas Zielonych Świątek obchodzono również Dzień Dziecka, Piotr Samerek wręczył najmłodszym uczestnikom upominki. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyła rekordowa liczba dzieci – aż 55.

Uczniowie z ogromnym entuzjazmem brali udział w warsztatach plastycznych „Muzyczny kolaż”, prowadzonych przez Joannę Grucę, a także w zajęciach tworzenia drewnianych łapaczy snów. Dużą popularnością cieszyło się malowanie twarzy przygotowane przez Andreę Creaturę Jackovą oraz warsztaty „Perspektywa krajobrazu”, prowadzone przez Helenkę Guttman, uczennicę Szkoły Polskiej w Bratysławie.

Najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach krawieckich prowadzonych przez Pają Počajovą oraz licznych aktywnościach sportowych. Gry i zabawy ruchowe przygotowane przez księdza Krystiana Piotrowskiego SAC i Mariána Hamadę dostarczyły dzieciom wiele radości oraz okazji do zdrowej rywalizacji. Nie zabrakło także możliwości sprawdzenia swojej celności podczas strzelania z łuku do tarczy pod okiem Tibora Guttmana.

Istotnym elementem programu były również zajęcia przygotowane we współpracy ze Szkołą Polską przy Ambasadzie RP w Bratysławie. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w czytaniu bajek w ramach programu „POPR-ańcy”, za który odpowiadał dyrektor Szkoły Polskiej w Bratysławie Krzysztof Gruca. Przygotował on także emocjonującą grę terenową, zachęcającą uczestników do współpracy, aktywności oraz kreatywnego myślenia.

Wiele radości sprawiły dzieciom atrakcje przygotowane na sobotnie popołudnie. Pamiątkowe zdjęcie uczestników wykonał Stano Stehlik, a wata cukrowa serwowana przez Tomasza Olszewskiego oraz party w pianie wywołały niezliczoną liczbę uśmiechów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty wokalne inspirowane techniką wykonawczą Mieczysława Fogga, które poprowadziła Natalia Konicz-Hamada.

Wieczory upływały pod znakiem integracji i wspólnego spędzania czasu. Już pierwszego dnia uczestnicy spotkali się podczas wieczoru muzycznego przy dźwiękach gitary i fletu, prowadzonego przez Tomasza Olszewskiego i Stana Stehlika. W sobotni wieczór mogli natomiast wysłuchać koncertu „Kameralny rock” w wykonaniu Łukasza Cupała i Paľa Obucha z Kapeli Mgr. Kelly, a następnie wspólnie bawić się podczas dyskoteki.

Jak co roku, wiele emocji wzbudziła loteria fantowa prowadzona przez Alicję Zimę. Dzięki hojności sponsorów i darczyńców uczestnicy mieli szansę zdobyć wiele atrakcyjnych nagród. Wśród nich znalazł się m.in. kosz podarunkowy ufundowany przez Silvię Subiak Wtorekovą ze współpracującego ze Szkołą Polską Stowarzyszenia Bonita. Dodatkowe upominki przekazała również firma TZMO Slovakia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nagrody ufundowane przez Bożenę Miczek-Majkę i Krzysztofa Majkę oraz wejściówki do aquaparku przekazane przez Konsula Honorowego RP w Liptowskim Mikulaszu, Tadeusza Frąckowiaka.

Szczególnie cieszyło zaangażowanie uczniów naszej szkoły, którzy z entuzjazmem uczestniczyli we wszystkich proponowanych aktywnościach. Chętnie podejmowali nowe wyzwania, rozwijali swoje talenty artystyczne i sportowe, nawiązywali nowe znajomości oraz budowali poczucie wspólnoty. To właśnie ich energia, ciekawość świata i radość sprawiły, że ten weekend był tak wyjątkowy.

Serdecznie dziękujemy Klubowi Polskiemu za zaproszenie do udziału w tym pięknym wydarzeniu, doskonałą organizację oraz stworzenie przestrzeni sprzyjającej integracji polskiej społeczności na Słowacji. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do wszystkich prowadzących warsztaty, animatorów, rodziców, nauczycieli i wolontariuszy, którzy przyczynili się do sukcesu tego spotkania.

Pamiętaliśmy także o uczniach, którzy nie mogli uczestniczyć w wyjeździe do Kočoviec. Dla nich w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Bratysławie zorganizowano zajęcia prowadzone przez Bożenę Miczek-Majkę oraz Marzannę Danek Hnelozub. Dzięki ich zaangażowaniu uczniowie spędzili ten czas aktywnie i twórczo, uczestnicząc w ciekawych lekcjach oraz szkolnych aktywnościach.

Tegoroczne Zielone Świątki w Kočovcach po raz kolejny pokazały, jak ważne są spotkania budujące więzi, wzmacniające poczucie wspólnoty i pozwalające spędzać czas razem – w atmosferze życzliwości, radości oraz wzajemnego wsparcia. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenia.

Zdjęcia: Stano Stehlik, Joanna Gruca, Krzysztof Gruca.